Ako správne čistiť detské zúbky?
Je prirodzené, že rodičia majú otázky týkajúce sa čistenia zúbkov svojich detí. V tomto článku sa dozviete, kedy s čistením začať, ako postupovať a ako predchádzať tvorbe zubných kazov.
Prvotná starostlivosť o detské zúbky
Detské zuby sa spravidla začínajú prerezávať medzi šiestym a ôsmym mesiacom života. Vo väčšine prípadov sa všetkých 20 mliečnych zubov objaví do troch rokov. Okolo šiesteho roku začnú vypadávať a postupne ich nahradí trvalý chrup, ktorý sa skladá z 32 zubov.
Ako prvé vypadnú rezáky, potom predné stoličky a očné zuby. Nakoniec dôjde aj na zadné stoličky, väčšinou medzi 10. a 12. rokom. V tomto veku zuby prestávajú rásť – s výnimkou zubov múdrosti, ktoré sa nemusia objaviť vôbec. Zubná starostlivosť je dôležitá od samého začiatku rastu detských zubov.
Rast zubov často bolí. V tomto období môžu rodičia deťom od bolesti pomôcť hryzadlami alebo zubnými gélmi, akým je napríklad Kamistad Baby s prírodným výťažkom z harmančeka lekárskeho, ktorý efektívne zmierňuje bolesť sprevádzajúcu prerezávanie zubov.
Kedy začať s čistením detských zúbkov?
Rodičia sa často pýtajú, kedy s čistením detských zúbkov začať. Odporúča sa zaviesť ústnu hygienu čo najskôr, dokonca ešte predtým, ako sa objavia mliečne zuby. Rovnako dôležitá je aj starostlivosť o detské ďasná, ktoré sú náchylné na zápaly. Ako na to? Po každom dojčení utrite sliznicu navlhčenou látkovou plienkou.
Len čo sa začnú prerezávať prvé zúbky, t. j. väčšinou v šiestich mesiacoch, je dobré navštíviť zubného lekára alebo špecialistu na dentálnu hygienu a nechať si vysvetliť správnu techniku čistenia.
Zubné kazy u detí
Zubné kazy predstavujú najčastejšie detské chronické infekčné ochorenie. Možno si myslíte, že pri mliečnych zuboch na kaze nezáleží, pretože neskôr aj tak vypadnú. To je však mylná predstava. Mliečne zuby tvoria základ pre budúci trvalý chrup a kazy v mliečnych zuboch môžu zvyšovať riziko budúcich problémov s trvalým chrupom.
Existujú tri faktory, ktoré prispievajú k tvorbe zubných kazov, a to cukor, zubný povlak a kyseliny v potravinách. Ďalej sú na kazy náchylné aj zlomené či odštiepené mliečne zuby, a preto sa v týchto prípadoch odporúča dať ich vytrhnúť. Máme však pre vás dobrú správu: zubným kazom sa dá predísť správnou každodennou starostlivosťou.
Dojčenské fľaše: jedna z častých príčin zubných kazov
K najčastejším príčinám zubných kazov u najmenších detí patrí aj každodenné používanie dojčenských fliaš s mliekom, detskou výživou alebo ovocnou šťavou. Ak totiž dieťa pije z fľaše čokoľvek iné ako čistú vodu, jeho zúbky sú ustavične v kontakte s cukrami a ďalšími látkami, ktoré môžu viesť k vzniku zubného kazu.
Lekári preto odporúčajú, aby malé deti odložili dojčenské fľaše a naučili sa piť zo šálky do svojich prvých narodenín.
Ako na zubné kazy?
Vyššie sme sa zmienili o tom, že kontrolu u zubára by ste nemali odkladať, a to ani keď sa dieťa na bolesť zubov nesťažuje. Sami totiž zubný kaz a prípadné problémy včas neobjavíte. Okrem toho platí, že ak sa s dieťaťom vyberiete do zubnej ordinácie až v momente, keď má bolesti, nebude chcieť s doktorom spolupracovať a akejkoľvek ďalšej návštevy zubára sa bude veľmi báť.
Ako teda postupovať, keď už sa prvé zubné kazy objavili? Na nič nečakajte a vydajte sa za zubárom. Kazy sa totiž môžu v detskom zube veľmi rýchlo šíriť, a preto je dôležité odhaliť ich včas, vo fáze, keď sa ešte dajú ľahko odstrániť.
Čistenie detských zúbkov krok za krokom
Prvé zúbky môžete umývať prstom obaleným v navlhčenej handričke, prípadne tzv. detskou kefkou. Čistenie najprv vykonávajú rodičia a približne od dvoch rokov môžete dieťa naučiť umývať si ich samostatne. Malo by to v každom prípade zvládnuť najneskôr do svojich desiatich rokov.
V rámci dentálnej hygieny sa často podceňujú medzizubné priestory, v ktorých sa pritom kazy tvoria najčastejšie, a preto im treba venovať maximálnu pozornosť.
Ako spoznáte, či si staršie deti čistia zuby naozaj dôkladne a majú správnu techniku? Máme pre vás skvelý tip: vyskúšajte špeciálnu tabletu na indikáciu povlaku, ktorá po umytí zubov zafarbí miesta so zvyškami povlaku do fialova.
Ako často a čím umývať detské zúbky?
Rovnako ako u dospelých by malo čistenie detských zubov prebiehať dvakrát denne, ráno a večer. Pri dodržaní správneho postupu trvá približne 3 minúty. Ešte pred prerezaním prvých zúbkov by ste mali používať pomôcky na čistenie ďasien. Prvá detská kefka sa odporúča používať až vtedy, keď sa objavia prvé mliečne zuby, teda okolo 6. mesiaca života. Ide o špeciálnu kefku na detské zúbky, ktorá je buď celá gumená, alebo má veľmi tenké a jemné štetinky.
S prvou kefkou by ste mali začať používať aj detskú zubnú pastu. Výber detskej kefky by sa vždy mal riadiť vekom dieťaťa. Môžete siahnuť aj po elektrickej kefke, s ktorou bude umývanie jednoduchšie. Kúpiť sa dajú aj modely určené pre deti od troch rokov.
Stavte na správnu motiváciu alebo umývanie zubov je zábava!
Pre väčšinu detí umývanie zubov nepatrí k ich obľúbeným činnostiam. Preto sme zosumarizovali pár tipov, ako deti motivovať a umývanie zubov im spríjemniť.
Ak máte so starostlivosťou o zuby svojich detí problémy, odborníci na dentálnu hygienu odporúčajú napríklad rozprávať deťom počas umývania zubov príbehy a rozprávky. Vďaka tomu budú túto aktivitu vnímať ako niečo zábavné. Medzi ďalšie osvedčené tipy pre rodičov patrí motivačný kalendár, do ktorého sa dajú lepiť smajlíky ako odmena za umytie zubov. Pomáha tiež, keď si celá rodina umýva zuby spoločne a vytvorí si z toho príjemný rodinný rituál.