Zápal ďasien

Problém, ktorý svedčí o nedostatočnej ústnej hygiene

Odhadovaný čas čítania: 2 min.

Ak je ústna dutina začervenaná a opuchnutá alebo dokonca bolí, často ide o zápal ďasien. Vo väčšine prípadov je na vine nedostatočná zubná a ústna hygiena. Odborne sa tento problém označuje ako gingivitída a máva bakteriálny pôvod. Aj keď pri prvom výskyte nemusí byť zápal ďasien bolestivý, mal by sa bezodkladne liečiť, inak hrozí vznik sekundárnych ochorení. 

Čo robíte, keď vás postihne zápal ďasien?

Čo je zápal ďasien?

Parodontitída spôsobená zápalom ďasien

Zápal ďasien alebo gingivitída je označenie pre zápalové zmeny na ďasnách, ku ktorým dochádza pri nahromadení zubného plaku. Ten totiž obsahuje baktérie, ktoré sa pomaly rozširujú zo zubov až na ďasná, ktoré začnú narúšať. Zapálené ďasná často poznáte podľa toho, že sú citlivé, začervenané a opuchnuté. Ich prejavy vrátane ľahkého krvácania ďasien sa však pri umývaní zubov nezriedka prehliadajú. 

Čo robiť v prípade zápalu ďasien?

Zápal ďasien by ste nemali ignorovať, pretože môže viesť až k paradentóze alebo dokonca k strate zubov. Stačí sa riadiť jednoduchými tipmi, ktoré vám pomôžu ochrániť vaše ďasná a zbaviť ich zápalu.

Tip 1: správna ústna hygiena

Správna ústna hygiena nielen zmierňuje zápal ďasien, ale zároveň zabraňuje jeho šíreniu do ďalšej časti parodontu (= závesný aparát zubov, ktorý spája zub s čeľusťou). Ak v medzizubných priestoroch zostanú zvyšky jedla, riskujete nežiaduce premnoženie baktérií a tvorbu nežiaduceho plaku – t. j. živnej pôdy pre kazy a skutočnú hrozbu pre zdravie vašich zubov. 

Tip 2: správna strava

Ak chcete pomôcť svojim zubom a predchádzať zápalu ďasien, mali by ste si sladké pokrmy dopriať len príležitostne a striedmo. To platí rovnako pre jedlo aj nápoje. Dajte si pozor aj na kyslé jedlá, ktoré môžu zuby tiež napádať a narúšať. 

Tip 3: navštívte zubára 

Ak zápal ďasien neodznie do niekoľkých dní, nezostáva nič iné ako navštíviť zubára. Bez adekvátnej liečby by totiž mohlo dôjsť až k obnaženiu krčkov a koreňov zubov. Zubný plak môže navyše rýchlo mineralizovať a zmeniť sa na zubný kameň, ktorý dokáže odstrániť iba zubár. 

 

Čo sa stane, keď sa zapálené ďasná neliečia?

Správna ústna hygiena je mimoriadne dôležitá. Pomáha totiž predchádzať zápalu ďasien, jeho rozvinutiu až do chronickej formy, prípadne vzniku ďalších závažných následkov:

  • Silný zápach z úst
  • Bolesť zubov
  • Zápal ústnej sliznice (gingivostomatitída)
  • Zdurenie lymfatických uzlín
  • Hnis pod ďasnami
  • Ustupujúce ďasná
  • Paradentóza
  • Strata zubov

Prevencia zápalu ďasien

Existujú určité faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť zápalu ďasien. Odporúčame sa s nimi dobre oboznámiť, aby ste vedeli zápalu účinne predchádzať: 

Gingivitída z cukru
  • Nevyvážená strava

  • Oslabený imunitný systém

  • Chronické ochorenia

  • Fajčenie tabakových výrobkov a konzumácia alkoholu

  • Užívanie niektorých liekov

  • Stres

  • Tehotenstvo

Zápal ďasien vyžaduje rýchly zásah

Pokiaľ máte podozrenie na zápal ďasien, je nevyhnuté rýchlo zakročiť. Včasným zásahom totiž možno zápal úplne vyliečiť. Podarí sa to však len vtedy, ak budete dodržiavať prísny režim starostlivosti o ústnu dutinu. Navštívte svojho zubného lekára a dajte si poradiť, aká starostlivosť je pre vás vhodná. Určite neodporúčame samodiagnózu – odborné poradenstvo od lekára je v tomto prípade nenahraditeľné.

Ďalšie zaujímavé články

Krvácanie ďasien
Krvácanie ďasien

Ďasná môžu krvácať z rôznych dôvodov. Dobrou správou však je, že liečba spravidla netrvá dlho.

Ústna hygiena
Ústna hygiena

Súčasťou každodennej ústnej hygieny by mala byť zubná kefka, ústna voda a zubná niť. Prečítajte si naše tipy pre starostlivosť o ústnu dutinu.

Zápal v ústnej dutine

Zápal v ústnej dutine


Ak sa v ústach objaví zápal, môže to viesť až k vzniku vážnejších ochorení. Prečítajte si o tom, ako sa dá zápal liečiť, a ako ochoreniam predchádzať.