Bolesť pri nosení strojčeka
Dokonalý úsmev bez oderov
Odhadovaný čas čítania: 2 min.
Nosenie strojčeka vníma mnoho ľudí ako veľmi nepohodlné. Platí, že náprava nesprávneho postavenia chrupu je často nielen dlhodobou, ale tiež nepríjemnou záležitosťou. Používanie strojčeka býva navyše nezriedka bolestivé. Najmä pevné strojčeky spôsobujú bolesť v dôsledku posunu zubov a zároveň môžu dráždiť ďasná, spôsobovať odery alebo dokonca prispievať ku vzniku zápalu v ústnej dutine.
Prečo strojčeky spôsobujú bolesť v ústach?
Po nasadení nového strojčeka často bolia nielen zuby, ale celé ústa. Vnútorná strana tváre, pery, jazyk i ďasná si musia na strojček najprv zvyknúť – spočiatku reagujú veľmi citlivo aj na tie najmenšie vyvýšené miesta strojčeka vznikom otlakov a oderov. Za normálnych okolností by si mala sliznica na strojček zvyknúť už do niekoľkých dní, po pár týždňoch by nositeľ strojček už vôbec nemal vnímať.
.
Čo pomáha pri bolesti spôsobenej strojčekom?
Nosenie fixného strojčeka môže byť bolestivé. Dochádza totiž k jeho treniu o ústnu sliznicu, ktoré vedie k vzniku otlakov. Okrem toho sa môže objaviť aj bolestivé podráždenie a zápal na ďasnách známy ako gingivitída. Pokiaľ však chcete krásny úsmev, bez strojčeka to pravdepodobne nepôjde. Máme pre vás niekoľko tipov, ako nosiť strojček bez bolesti.
Starostlivosť o strojček a ďasná.
Základom pre zdravie ústnej dutiny je umývanie zubov niekoľkokrát denne. Nositeľom pevných strojčekov zvlášť poslúži elektrická kefka, ktorá dokáže chrup vyčistiť naozaj dôkladne. Bolestiam a rôznym dentálnym ťažkostiam sa dá totiž predchádzať iba dlhodobou a dôslednou starostlivosťou. Ďalším vhodným pomocníkom sú tiež rôzne antibakteriálne ústne vody.
Správna výživa
Okrem správneho čistenia úst je pre naše dentálne zdravie zásadné aj stravovanie. Sladkosti a kyslé nápoje by sa mali konzumovať len striedmo – to platí aj pre nositeľov strojčekov. Takéto jedlá môžu totiž poškodzovať ďasná a zuby.
Ochrana pred otlakmi
Ostré hrany drôtikov sa môžu nepríjemne zapichávať do ústnej dutiny a spôsobovať podráždenie. Tu prichádza na pomoc ortodontický vosk: jednoducho odstránite malý kúsok vosku a pritlačíte ho na problematické miesto na strojčeku. Týmto spôsobom si zabezpečíte vítanú úľavu nielen počas dňa medzi jedlami, ale aj cez noc.
Liečba zápalu
Ak pevný strojček spôsobuje bolesť alebo dokonca vyvolal zápal ďasien, pomôže protizápalový gél s obsahom rumančeka. Na zmiernenie bolesti odporúčame kloktať rumančekový čaj, čo býva pre nositeľov strojčeka veľmi príjemné.
Kedy sa s bolesťou od strojčeka vydať za lekárom?
Pomerne často sa stáva, že dôjde ku vzniku drobných odrenín, áft, krvácania ďasien alebo gingivitídy. Najmä na začiatku nosenie strojčeka nie je nič príjemné.
Mnohé bolestivé problémy spojené so strojčekom však po istom čase odznejú. Poranenia v ústach sa totiž väčšinou skoro zahoja vďaka tomu, že tu dochádza k veľmi rýchlemu bunkovému deleniu. Ak vaše ťažkosti pretrvávajú dlhší čas, odporúčame opäť navštíviť ortodentistu. V prípade potreby môže ohnúť alebo zakrútiť vystupujúce drôtiky tak, aby nespôsobovali zápal.