Zdravé ďasná
Citlivá základňa pre naše zuby
Odhadovaný čas čítania: 3 min.
Ďasná chránia naše zuby a zabezpečujú okrem iného to, aby zostali na svojom mieste. Práve preto by sme sa mali dôkladne starať nielen o chrup, ale aj o ďasná. Inak môžu postupom času začať ustupovať alebo na seba upozorňovať krvácaním či bolestivým zápalom. V takom prípade je naozaj najvyšší čas začať so správnou starostlivosťou. Ako teda najlepšie zabezpečiť zdravie ďasien?
Prečo sú zdravé ďasná dôležité?
Ďasná zohrávajú dve dôležité úlohy: udržiavajú zuby na svojom mieste a chránia hlbšie položené časti chrupu. Ako súčasť ústnej sliznice sú výrazne prekrvené a na bolesť reagujú citlivejšie ako vonkajšia pokožka. Zápaly či poranenia ďasien preto bývajú nielen mimoriadne nepríjemné, ale môžu zároveň narúšať ich dlhodobú ochrannú funkciu.
O to dôležitejšia je správna starostlivosť o ďasná. Zdravé ďasná sa vyznačujú okrem iného tým, že tesne priliehajú ku krčkom zubov a majú svetloružovú farbu. Ak ďasná opuchnú a očervenejú, sú citlivé na bolesť, prípadne až krvácajú, ide pravdepodobne o zápal v ústnej dutine.
Dôsledky nedostatočnej starostlivosti o ďasná
Tak ako v iných častiach nášho tela, aj v ústnej dutine sa vyskytujú baktérie. Ak sa držia na zuboch, vzniká plak, ktorý treba včas odstraňovať každodenným čistením zubov a starostlivosťou o ďasná.
V opačnom prípade sa môžu baktérie premnožiť a rozšíriť do priestoru medzi zub a ďasná, kde uvoľňujú toxíny a vyvolávajú reakciu nášho imunitného systému. To vedie k zápalu ďasien. Často predstavuje varovný signál, že by ste mali viac dbať o ústnu hygienu. Prostredníctvom adekvátnej starostlivosti o ďasná zápal odznie – ak nie, navštívte zubného lekára.
Nebezpečenstvo nezdravých ďasien
Baktérie a zápal sa ďalej rozširujú, čo prispieva k tvorbe kazov a zubného kameňa. V najhoršom prípade môže prísť až k napadnutiu hlbšie položených častí zuba, ktoré sa nachádzajú hlbšie v ďasnách. Pri paradentóze sa ďasnové vrecká zväčšujú a ďasná napokon začnú ustupovať.
Strácajú tak schopnosť plniť svoju stabilizačnú a ochrannú funkciu. Toto ochorenie sa môže rozšíriť do celého parodontu (závesného aparátu zubov) alebo iných častí tela a viesť až k strate zubov. Problémy spôsobené paradentózou môže zmierniť zubár, ktorý vám ďasná opatrne vyčistí.
Ako mať silné ďasná?
Najistejšou cestou k zdravým ďasnám a krásnym zubom je zabrániť baktériám, aby sa usadzovali na zuboch, čo by mohlo rozbehnúť kolobeh problémov so zubami a s ďasnami. Zdravie ústnej dutiny stojí teda najmä na pravidelnej ústnej hygiene, ktorá zahŕňa aj pravidelné prehliadky u zubára. Signály zápalu ani bolesť by ste nemali prehliadať, inak sa včas nepodarí zabrániť ustupovaniu ďasien.
11 tipov pre zdravé ďasná
-
Dôkladná pravidelná ústna hygiena zameraná na zuby a ďasná.
-
Používajte zubnú kefku s mäkkými štetinkami.
-
Používajte dentálnu niť a prípadne aj medzizubné kefky.
-
Zabráňte šíreniu baktérií aj pomocou ústnej vody.
-
V prípade nutnosti vykonávajte masáž ďasien, aby sa zlepšilo prekrvenie.
-
Zabezpečte si dostatočný prísun vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C.
-
Jedzte tuhé pokrmy, ktoré vyžadujú prežúvanie a stimulujú ďasná a tvorbu slín.
-
Dvakrát za rok absolvujte prehliadku u zubára.
-
Dlhé vyplachovanie úst olejom (tzv. oil pulling) ako metóda odstraňovania patogénov, napr. s tea tree alebo kokosovým olejom.
-
Ak je to nutné, doprajte si profesionálne vyčistenie zubov.
-
Stravujte sa zdravo a čo najviac obmedzte konzumáciu cukru.
Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava, málo stresu – tieto rady pre zdravé telo poznajú všetci. Niekedy sa však prehliada, že neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu je aj ústna hygiena. Naše zuby a ďasná patria k nášmu telu rovnako ako iné orgány – a môžu tiež rovnako ovplyvňovať jeho celkový stav. Dodržiavanie správnej ústnej hygieny je múdra voľba za akýchkoľvek okolností. A navyše to nie je ťažké.
Ako pomôcť podráždeným ďasnám
V prípade pretrvávajúceho zápalu ďasien odporúčame navštíviť zubára, ktorý objasní príčinu zápalu. Dovtedy si môžete pomôcť vlastnými silami, napríklad kloktaním harmančekového alebo šalviového čaju; ďalšou možnosťou je na postihnuté miesto priložiť vlhké čajové vrecko. Proti zápalu a opuchu môže pomôcť čokoľvek studené.
Prekrvenie ďasien zlepšíte jemnou masážou. Podobný výsledok dosiahnete aj čistením zubov alebo žuvaním tuhších potravín. Mali by ste však postupovať opatrne, aby sa ďasná pri masírovaní neporanili. Ak to ústnu sliznicu nedráždi, môžete na masáž použiť aj esenciálne oleje. Na podráždené miesta naneste napríklad tea tree olej, ktorý je antiseptický a pomáha proti zápalu.
Zdravé ďasná chránia zuby a udržiavajú ich na svojom mieste, čo je dôležité pre celkové zdravie ústnej dutiny. Ak sa budeme o ďasná dôkladne starať, môžeme si užívať žiarivý úsmev dlhé roky.