Aké druhy áft existujú a ako sa dajú liečiť?
Bolesť pri jedle a pri hovorení a nepríjemné pálenie. Práve tak sa najčastejšie prejavuje infikovaná afta, ktorá patrí k najbežnejším zápalovým ochoreniam ústnej sliznice. Aké druhy týchto nevítaných áft existujú a ako sa dajú liečiť?
Druhy áft
Každá afta je iná – niektoré majú len niekoľko milimetrov, iné môžu dorásť v priemere až do 3 centimetrov. Objavujú sa na rôznych miestach v ústach a líšia sa aj farbou.
Rozdelenie áft podľa miesta výskytu
Afty sa môžu vytvoriť len v miestach, kde sliznica nie je na povrchu zrohovatená, a preto sa nevyskytujú na ďasnách ani na tvrdom hornom podnebí. Spravidla sa objavujú na mäkkých častiach úst, prípadne na spodnej strane jazyka.
Najbežnejšími druhmi áft podľa miesta výskytu sú:
- afty na jazyku
- afty na spodnej strane jazyka
- afty na perách
Ak máte podozrenie, že sa vám afta vytvorila na hornom podnebí alebo na ďasnách, vaše ťažkosti majú veľmi pravdepodobne inú príčinu a mali by ste sa poradiť s odborníkom.
Rozdelenie áft podľa veľkosti
Afty sa môžu deliť tiež podľa veľkosti na malé, veľké a herpetiformné. Poďme si jednotlivé druhy opísať podrobnejšie.
Malé afty
Malé afty (aphtosis minor) sa v populácii vyskytujú najčastejšie, približne v 80 % všetkých prípadov. Majú bielošedú farbu a spravidla guľatý tvar. Bývajú jasne ohraničené, s červeným okrajom. Tento druh áft meria menej ako 10 mm v priemere, zvyčajne sa zahojí do siedmich až desiatich dní a nezanecháva žiadne jazvy.
Veľké afty
Zatiaľ čo malé afty sa vyskytujú celkom bežne, veľké afty (aphtosis major) sú pomerne vzácne. Merajú viac ako 10 milimetrov a v niektorých prípadoch majú v priemere dokonca tri centimetre. Bývajú tiež o niečo hlbšie ako malé afty a ich zahojenie trvá dlhšie, niekedy týždne až mesiace. Veľké afty sú veľmi bolestivé a zanechávajú jazvy.
Herpetiformné afty
Herpetiformné afty sú najmenej bežným druhom a postihujú najmä ženy medzi 20. a 30. rokom života. Objavujú sa v spodnej časti ústnej dutiny a na okrajoch jazyka. Vyzerajú ako drobné vriedky veľkosti 1-2 milimetrov, ktoré nemajú zapálené okraje. Zväčša sa vyskytujú vo veľmi početných skupinách, kde ich môže byť až sto. Napriek svojej drobnej veľkosti sú veľmi bolestivé a trvá dlho, kým sa zahoja.
Rozdelenie áft podľa farby
Farba áft sa mení v závislosti od toho, v ktorej fáze svojho vývoja sa práve nachádzajú: najskôr sú sfarbené dožlta a po niekoľkých dňoch sa zmenia na biele. Normálny je aj bielosivý odtieň, ktorý môže pôsobiť tmavším dojmom. Afty však v žiadnom prípade nie sú čierne. Ak pľuzgierik praskne a afta začne krvácať, dôjde k sčerveneniu okolo tkaniva v dôsledku silného podráždenia.
Ako afty vznikajú?
Odborníci zatiaľ nezistili, čo presne afty spôsobuje. Podľa doterajších poznatkov však existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré môžu zohrávať úlohu. Za príčinu áft sa pokladajú hormonálne zmeny, oslabená imunita a nedostatok niektorých vitamínov a minerálov.
Ďalej môže afty vyvolávať potravinová alergia alebo mechanické podráždenie ústnej sliznice – napríklad pri umývaní zubov príliš tvrdou kefkou, pri nosení strojčeka alebo ako dôsledok konzumácie potravín s ostrými hranami, ako napríklad zemiakové lupienky.
Liečba áft
Liečba spočíva v úľave od bolesti a urýchlení procesu hojenia. Postihnuté miesto sa znecitliví pomocou lokálne aplikovaných prípravkov, napríklad rôznych gélov alebo mastičiek. V prípade krvácajúcich áft sa na úľavu od bolesti používajú aj špeciálne dezinfekčné roztoky.
Medzi dostupné domáce riešenia, ktoré môžete vyskúšať, patrí kloktanie odvaru zo šalvie alebo z harmančeka. Infikované afty by sa mali zahojiť v priebehu 7 až 14 dní. Ak sa hojenie nedarí alebo bolí tak, že spôsobuje horúčku, poraďte sa s lekárom.
Prevencia tvorby áft
Odporúča sa dbať na zdravú a pestrú stravu a poskytovať telu nevyhnutné vitamíny a minerály. Odborníci najnovšie zistili, že existuje spojitosť medzi tvorbou áft a nedostatkom železa, vitamínu B a kyseliny listovej.
Zamerajte sa tiež na správnu ústnu hygienu, čistite si zuby kefkou s mäkkými štetinkami a používajte pastu bez penidiel SLS (Sodium Lauryl Sulphate). Len čo sa afty objavia, obmedzte korenisté, kyslé a príliš horúce jedlá, ktoré môžu dráždiť sliznicu.