Opar: čo to je a ako sa dá liečiť?

Ľudia opakovane trpiaci na opar na perách – odborne označovaný ako orálny herpes – budú určite súhlasiť, že nejde o nič príjemné. Ako orálny herpes vzniká, aké sú jeho príznaky a ako sa dá efektívne liečiť? To všetko sa dozviete v nasledovnom článku.

 

Čo je orálny herpes

Orálny herpes patrí k najbežnejším kožným ochoreniam vírusového pôvodu. Vznik oparov vyvoláva vírus herpes simplex označovaný skratkou HSV, ktorý sa vyskytuje v dvoch variantoch: HSV1 a HSV2. Nepríjemné opary na perách spôsobuje variant HSV1, prenášaný najmä slinami. 

Zaujímavé je, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie majú vírus HSV1 v sebe približne dve tretiny svetovej populácie mladšej ako 50 rokov. Nie u všetkých nakazených sa však orálny herpes nakoniec vyskytne. 

 

Orálny herpes a jeho najbežnejšie príznaky

Prvý kontakt s vírusom sa spravidla nezaobíde bez príznakov. Len čo sa však začne tvoriť opar, prejaví sa najskôr slabým brnením na perách a niekedy aj svrbením či podráždením. Následne sa objavia drobné pľuzgieriky, ktoré väčšinou bolia alebo pália. Po istom čase tieto pľuzgieriky prasknú a na ich mieste sa vytvoria vriedky, z ktorých sa potom stanú chrastičky. Ak tieto chrastičky odpadnú, hojenie oparov môže trvať dlhšie.

Opary sa väčšinou objavujú v období oslabenej imunity, ako sprievodný jav inej infekcie, prípadne po vystavení slnečnému žiareniu alebo naopak mrazu. Medzi časté príčiny oparov na perách patrí tiež stres.

 

Ako dlho sa orálny herpes hojí?

Neliečený opar zväčša prechádza piatimi fázami vývoja v priebehu 8 až 10 dní.

Prvý deň sa objaví brnenie, ktoré väčšinou trvá niekoľko hodín. Druhý až štvrtý deň prebieha pľuzgierová fáza, keď sa vytvoria pľuzgiere naplnené tekutinou obsahujúcou milióny vírusových častíc. Počas štvrtého dňa nastáva fáza vriedkov, ktorá môže byť veľmi bolestivá. 

Od piateho do ôsmeho dňa prebieha fáza chrastičiek – tie by sa v žiadnom prípade nemali odlupovať, ale vždy by mali odpadnúť samovoľne. Posledná fáza je hojenie a väčšinou pripadá na ôsmy až desiaty deň. Ak orálny herpes pretrváva viac ako 10 dní a voľnopredajné krémy a prípravky nezaberajú, poraďte sa o ďalšom postupe s lekárom. 

 

Ako sa dá orálny herpes liečiť?

V prípade oparov platí, že čím skôr začnete s liečbou, tým lepšie. V ideálnom prípade by ste mali prípravky na herpes začať používať už v prvej fáze, teda hneď ako si všimnete brnenie na perách. Liečba oparov svojpomocne prebieha najmä pomocou voľnopredajných krémov a gélov, ktoré pôsobia protizápalovo a urýchľujú proces hojenia.

 

Pomôže aj úprava jedálnička

Ak na perách mávate opary často, mali by ste sa zamerať na svoj jedálniček. Potraviny, ktoré obsahujú arginín, t. j. napríklad čokoláda, orechy, pšenica, jačmeň, kukurica a ružičkový kel, zvyšujú pravdepodobnosť častého výskytu oparov. 

 

Čoho sa v prípade oparu na perách vyvarovať?

Pokiaľ sa vám na perách vytvorí orálny herpes, nedotýkajte sa ho, nevytláčajte ho a nesnažte sa ho prepichnúť ihlou. Všetky tieto zásahy by totiž mohli viesť k druhotnej bakteriálnej infekcii. Nezabúdajte ani na to, že orálny herpes je nákazlivý – pokiaľ nie je vyliečený, vyhnite sa zdieľaniu pohárov alebo príboru s inými ľuďmi a tiež bozkávaniu. 

Ďalej sa neodporúča konzumovať potraviny a nápoje oslabujúce imunitu, čiže napríklad nápoje s vysokým obsahom cukru alebo alkohol. V ideálnom prípade by ste sa mali vyhýbať aj kyslým jedlám, ktoré môžu oblasť napadnutú oparom dráždiť. 

 

Prevencia oparov

Možno premýšľate o tom, či sa dá tvorbe oparov predísť. Tu bohužiaľ platí, že žiadna zaručená rada proti oparom neexistuje. Tak ako v prípade iných infekčných ochorení, aj tu môže pomôcť podpora imunitného systému. 

 Ak viete, čo konkrétne u vás opary vyvoláva, odporúčame eliminovať všetky rizikové faktory. Niektorým ľuďom, ktorí opakovanie trpia oparmi, pomáha aj zvýšená starostlivosť o pokožku pier. 

 

Ako posilniť imunitu?

V tomto článku sme sa už zmienili o tom, že posilnenie imunity pomáha predchádzať vzniku oparov. Zároveň však prispieva k ich lepšiemu hojeniu. Základom je pestrá strava bohatá na vitamín C, omega-3 mastné kyseliny a karotenoidy. Priaznivé účinky majú aj doplnky výživy s obsahom vitamínu E, zinku alebo lyzínu. 

 

Ďalšie zaujímavé články

Ústna hygiena
Ústna hygiena

Súčasťou každodennej ústnej hygieny by mala byť zubná kefka, ústna voda a zubná niť. Prečítajte si naše tipy pre starostlivosť o ústnu dutinu.

Ďasná
Ďasná

Ďasná chránia naše zuby a pevne ich držia na svojom mieste. Prečítajte si, ako ďasná najlepšie udržať zdravé.